Pieczone klopsiki z indyka z czerwonym pesto

Kolejny mega prosty przepis, którego nawet nie trzeba dodatkowo przyprawiać. Klopsiki są wielofunkcyjne, można ich użyć do spaghetti, podać z gęstym sosem i borówką a'la Ikea, albo uformować z tego mięsa burgery czy klasyczne mielone. Są delikatne i miękkie dzięki dodaniu płatków jaglanych (można tu użyć zwykłej, namoczonej bułki, używając płatków mamy klopsiki bezglutenowe). Przygotowanie zajmuje dosłownie chwilkę, resztę robi za nas piekarnik ;)

 kalorie i makroskładniki dla 1 porcji
Składniki:
 składniki na 40 porcji/klopsików
mięso mielone z indyka [500 g]
► płatki jaglane błyskawiczne [60 g / 1/2 szklanki suchych płatków]
czerwone pesto [130 g]

Przygotowanie:

  1. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni.
  2. Płatki jaglane zalać wrzątkiem ok. 1 cm nad powierzchnię.
  3. Wymieszać mięso z pesto i płatkami. Można to zrobić widelcem, drewnianą łyżką lub dłońmi.
  4. Uformować klopsiki. Ja zdecydowałam się na wielkość piłeczki pingpongowej, ale z tej masy można równie dobrze uformować tradycyjne kotlety mielone, płaskie kotlety a'la burgery a nawet wypełnić nim foremkę i piec jak pieczeń rzymską. Gotowe, surowe klopsiki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia bądź natłuszczone olejem kokosowym naczynie ceramiczne/żaroodporne/teflonową brytfankę.
  5. Piec przez 20 min w 200 stopniach, po upływie 10 minut przełożyć klopsiki na drugą stronę, żeby równo się dopiekły. Jeśli uformujesz większe kotlety czas pieczenia może się wydłużyć. Najlepiej sprawdzić to przez rozcięcie jednego z nich po upływie 20 minut i upewnienia się, że środek nie jest surowy.

Smacznego!

Etykiety: , ,