Super patent na soczystą pierś z kurczaka za każdym razem (2 składniki)

Nie uwierzycie jak często spotykam się z opinią ,,nie lubię piersi z kurczaka bo jest sucha i wiórowata''. Gdy pierwszy raz natknęłam się na podobną opinię na forum sportowym nie mogłam tego zrozumieć, bo pierś jest absolutnie moim numerem 1 jeśli chodzi o części kurczaka. Dopiero gdy zaczęłam samodzielnie urzędować w kuchni, przekonałam się, że sposób przygotowania robi tutaj 300 % różnicy: z tego samego fileta możemy zrobić soczyste, mięciutkie mięso i wysuszone na wiór, pozbawione smaku włókna. Postanowiłam dziś pokazać Wam mój patent na idealną, soczystą pierś z kurczaka, która wychodzi za każdym razem. Pewnie wiele osób zna ten sposób i z powodzeniem go stosuje, ale jeśli nigdy go nie próbowaliście to zachęcam, choćby z ciekawości. ;)
Składniki:
► pierś z kurczaka [500 g]
► olej o wysokiej temperaturze dymienia: rzepakowy/kokosowy [2 łyżki]
przyprawy : u mnie praktycznie zawsze świeżo mielony pieprz, sól morska i czosnek granulowany, sprawdzi się też papryka w proszku, przyprawy do kurczaka, do gyrosa, przyprawa curry... Nie polecam suszonych ziół ani świeżego czosnku, bo prawdopodobnie w trakcie smażenia spalą się na węgiel.

Przygotowanie:
  1. Patelnię mocno rozgrzać wraz z wybranym olejem. W tym sposobie kurczaka będziemy traktować jak steka, z tym wyjątkiem, że chcemy aby jego wnętrze było całkowicie upieczone. 
  2. Wrzucić doprawionego kurczaka na rozgrzaną patelnię i smażyć kilka minut z jednej strony (nie przewracać póki mięso nie będzie całkowicie dosmażone), w zależności od grubości mięsa. Podsmażona część powinna być złotobrązowa a mięso mocno ścięte. Średnio trwa to ok. 5 minut, ale po kilku razach można dojść do wprawy i ocenić ,,na oko'' czy kurczak jest zrobiony. Wysoka temperatura zamknie pory w mięsie i woda zostanie zatrzymana w środku zamiast wyciec na patelnię. 
  3. Po podsmażeniu jednej strony, przełożyć mięso na drugą i smażyć do złotego koloru. Przy grubszych kawałkach mięsa zwrócić uwagę na to czy cała powierzchnia kurczaka jest ścięta (nie jest różowa/transparentna). Analogicznie, cieńsze kawałki kurczaka będą się smażyć krócej. 
  4. Gdy kurczak jest gotowy, przełożyć usmażone mięso na arkusz folii aluminiowej (błyszczącą stroną do wewnątrz - kładziemy kurczaka na błyszczącej stronie) i zawinąć szczelnie. Zostawić na 2-3 minuty. Ten dodatkowy krok sprawi, że parujące mięso wewnątrz folii stanie się bardziej kruche i miękkie.
  5. Mięso pasuje praktycznie do wszystkich potraw, sałatek, sosów, kanapek. Można je pociąć w kostkę, podawać w całości bądź poszarpać dwoma widelcami, zależnie od planowanego dania.

Smacznego!


Etykiety: , , , ,